Булінг – це агресивна і вкрай неприємна свідома поведінка однієї дитини або групи дітей стосовно іншої дитини, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском та є гострою проблемою сучасності.
За даними дослідження UNICEF Україна за 2017 рік, 67% дітей стикалися з булінгом (були жертвою або свідком), а 40% постраждалих від цькування взагалі ні з ким не ділилися проблемою і не зверталися за допомогою. 25% - говорили про це не з дорослими (з другом чи братом/сестрою). З тих, хто мовчать – 40% соромляться про це говорити, а 22% вважають, що це нормальне явище.
За даними доповіді ВООЗ в 2016 році, Україна займає 9 місце серед 42 досліджуваних країн по відсотку жертв булінгу серед 15-ти річних (9% дівчат та 11% хлопців).
Булінг – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Типовими ознаками булінгу є:
Ø систематичність (повторюваність) діяння;
Ø наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
Ø дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Звертаємо Вашу увагу, що за булінг передбачена адміністративна відповідальність:
Якщо булінг вчинений 1 особою, то на нього накладається штраф від 850 грн до 1700 грн або йому призначаються громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
У разі вчинення булінгу двома або більшою кількістю осіб або якщо булінг був вчинений повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення на одну особу, то штраф складатиме від 1700 грн до 3400 грн або призначаються громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
У випадку якщо булінг вчинено малолітньою або неповнолітньою особою віком від 14 до 16 років, то адміністративне стягнення, у вигляді штрафу у розмірі 850 грн до 1700 грн або громадських робіт на строк від двадцяти до сорока годин накладається на батьків або осіб, які їх замінюють.
У випадку вчинення його групою малолітніх або неповнолітніх осіб віком від 14 до 16 років, то штраф у розмірі від 1700 грн до 3400 грн або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин накладається на батьків або осіб, які їх замінюють.
В тому числі адміністративній відповідальності підлягає керівник закладу освіти за неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу учасника освітнього процесу, що тягне за собою накладення штрафу на нього від 850 грн до 1700 грн або призначення йому виправних робіт на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.
Найбільш розповсюдженим є психологічний і фізичний булінг. Проте, як наслідок поширення ролі комунікаційних технологій: телефонного зв'язку, Інтернету та соціальних мереж, з’являється новий вид цькування – кібер булінг. Це не просто пустощі або грубість, це особлива форма взаємин між дітьми, що за відсутності реагування може перерости в насильство.
Тому надзвичайно важливим є небайдужість батьків до своєї дитини і постійне відстежування ситуації – настрою і стану дитини. Крім того, не варто забувати про тісний контакт з класним керівником, налагодження комунікації з іншими батьками в класі.
Пам’ятайте, якщо помітили, що:
Ø у дитини немає друзів;
Ø дитина боїться іти до школи;
Ø має низьку самооцінку;
Ø у дитини з’являються зіпсовані речі;
Ø дитина сама наносить собі ушкодження;
Ø сумна після спілкування у соціальних мережах та ін.
– поговоріть із дитиною, вислухайте та допоможіть вирішити проблемну ситуацію.